Máte v plánu rekonstruovat vaší chalupu, anebo jste chatu nově zakoupili a bude se to týkat i výstavby oplocení?
Výstavba oplocení
U některých chatových objektů nebývá zvykem, že je zde po celé délce zhotoveno oplocení. Někde bývá jen živý plot, jinde není vůbec nic, například tam, kde chata plynule přechází v lesní porost. Ne vždy je však toto řešení žádoucí, protože vám do zahrady proniká zvěř anebo cizí nezvaní hosté, kteří vám v noci kradou úrodu. Mít vhodný plot je přece jen jistou zábranou, a je to i důvod, proč na případně přistiženého zloděje povolat policii.
Oplocení se však hodí i jako zábrana proti silnějšímu větru, proti hluku z vedlejší silnice i proti zvířenému prachu. A taková kamenná zídka nebo betonový plot dovedou zajistit větší soukromí.
Jste-li rozhodnutí postavit plot, ať už se jedná o pletivo, anebo zděný materiál, bude zapotřebí vždy začít ručními výkopovými pracemi. Bez důkladných a hlubokých základů se vám každý plot či zídka zřítí, a proto je také nutné dodržet stanovenou hloubku a šíři výkopu např. pro základový sokl.
Pozvěte si na výkop profesionály
Vyhloubit výkop pro dva nebo tři ocelové sloupky, které poslouží jako nosné pilíře pletivového oplocení, zvládnete obvykle sami. Vystačíte s obyčejným rýčem a lopatou, a to zejména pokud je zemina klasickou ornicí. Za dvě hodiny máte hotovo a v podstatě během sobotního dopoledne zvládnete ještě do oběda sloupky zabetonovat.
Jenže co když je ve hře oplocení po celé délce parcely, a potřebujete vyhloubit základovou rýhu, hlubokou alespoň 70 centimetrů? A co když jsou tu kořeny stromů, velké balvany, pískovcové skalisko a podobný problematický terén? A co když na to nemáte potřebnou fyzickou kondici a nejste na tuto práci zvyklí? Takto nárazová fyzická dřina může být příčinou i těžkých úrazů nebo onemocnění, kdy přetížíte imunitní systém.