Site Loader

Máte v plánu rekonstruovat vaší chalupu, anebo jste chatu nově zakoupili a bude se to týkat i výstavby oplocení?

Výstavba oplocení

U některých chatových objektů nebývá zvykem, že je zde po celé délce zhotoveno oplocení. Někde bývá jen živý plot, jinde není vůbec nic, například tam, kde chata plynule přechází v lesní porost. Ne vždy je však toto řešení žádoucí, protože vám do zahrady proniká zvěř anebo cizí nezvaní hosté, kteří vám v noci kradou úrodu. Mít vhodný plot je přece jen jistou zábranou, a je to i důvod, proč na případně přistiženého zloděje povolat policii.

ruční výkopové práce

Oplocení se však hodí i jako zábrana proti silnějšímu větru, proti hluku z vedlejší silnice i proti zvířenému prachu. A taková kamenná zídka nebo betonový plot dovedou zajistit větší soukromí.

Jste-li rozhodnutí postavit plot, ať už se jedná o pletivo, anebo zděný materiál, bude zapotřebí vždy začít ručními výkopovými pracemi. Bez důkladných a hlubokých základů se vám každý plot či zídka zřítí, a proto je také nutné dodržet stanovenou hloubku a šíři výkopu např. pro základový sokl.

ruční nářadí kopáčů

Pozvěte si na výkop profesionály

Vyhloubit výkop pro dva nebo tři ocelové sloupky, které poslouží jako nosné pilíře pletivového oplocení, zvládnete obvykle sami. Vystačíte s obyčejným rýčem a lopatou, a to zejména pokud je zemina klasickou ornicí. Za dvě hodiny máte hotovo a v podstatě během sobotního dopoledne zvládnete ještě do oběda sloupky zabetonovat.

Jenže co když je ve hře oplocení po celé délce parcely, a potřebujete vyhloubit základovou rýhu, hlubokou alespoň 70 centimetrů? A co když jsou tu kořeny stromů, velké balvany, pískovcové skalisko a podobný problematický terén? A co když na to nemáte potřebnou fyzickou kondici a nejste na tuto práci zvyklí? Takto nárazová fyzická dřina může být příčinou i těžkých úrazů nebo onemocnění, kdy přetížíte imunitní systém.