Site Loader

Dovolené jsou tu od toho, aby si lidi odpočinuli od každodenní rutiny, která nás ubíjí. Aspoň krátkou změnu to v životě chce mít, a tou je právě dovolená. Kdy se zbavíme všech povinností, kterých se zbavit dá, a děláme pro změnu něco, co je nám v rámci možností příjemné. Někdo tak má dovolenou spojenou s myšlenkami na nicnedělání. Už předem se těší, jak se třeba někde rozvalí a nebude dělat vůbec nic. Třeba bude jenom pozorovat stromy, třeba se bude dívat na moře, do kterého se občas zaběhne vykoupat, a nic víc. Jiný si představuje dovolenou činorodou. Už vidí, jak se od svého kancelářského stolu vypraví třeba do hor a třeba taky na jinou cestu po krajině, případně jak zamíří někam za jinými aktivitami, pro které nebude mít ani chvilku na to, aby myslel na svůj všední život.

západ slunce

Někdo se chce o dovolené zkulturňovat a rozšiřovat si obzory, a ten pak zamíří třeba na okružní jízdu po muzeích, galeriích, hradech, zámcích a jiných kulturních svatostáncích. A určitě si přijde na své, ať už u nás nebo v cizině. Někdo sází na adrenalin, někdo třeba míří za vzdálenými příbuznými, které jindy nevídá, někdo pod širák a někdo do nejluxusnějšího hotelu.

slunce nad mořem

Každý tedy může dělat to, co chce. Ale bohužel i jenom to, na co si vydělal a našetřil, na co má peníze. Což je  určitý důvod k pesimismu. Protože dnes už se nám nevede tak jako dřív. Platy nerostou, zato ceny ano, je dráž a dráž a kdekdo už má hluboko do kapsy. Tak, že musí oželet všechno, co se dá. A často i oblíbené aktivity o dovolené. A jestli to tak půjde dál, kdo ví, jaká bude naše příští dovolená. Jestli třeba nebudeme jenom sedět před domem, koukat do prázdna a uvažovat, jestli si večer místo moře můžeme napustit aspoň vanu, jestli si tam budeme moci o zimní dovolené zatopit a jestli si nebudeme nad kusem chleba na talíři představovat, že je to náš švédský stůl.