Site Loader

Fotbal je spolu s hokejem nejpopulárnějším sportem v naší republice. Má širokou hráčskou základnu a ještě širší okruh fanoušků. Bývá častým tématem hospodských rozhovorů. Pokud však někdo tomuto sportu neholduje, může mít s některými výrazy problém. Byla by ale škoda se povětšinou vášnivých debat nezúčastnit jen proto, že neznáte používané hovorové termíny. Přečtěte si následující řádky a oslňte při další hádce o to, jestli to byl ofsajd, nebo ne!
tři fotbalisti
Ofsajd – asi nejčastější námět dohadů hospodských odborníků. A zároveň věc, které není jednoduché přijít na kloub. Ofsajd je jedno z pravidel fotbalu. Česky jde o postavení mimo hru, tedy takové, při němž se hráč nesmí zapojit do hry, jelikož stojí jednoduše tam, kde nemá. Ofsajdové postavení spočívá v tom, že hráč útočícího celku se v době přihrávky nachází na útočné polovině hřiště a zároveň je blíže brance, než poslední obránce. Pozor – pokud je ale v takové pozici a přihrávka směřuje směrem dozadu, pak se nejedná o prohřešek a hra může pokračovat
oranžový míč
Šlapák – další častý výraz. Jedná se o zákrok, kdy faulující hráč zasáhne soupeře podrážkou kopačky. Nemusí přitom trefit nohy či jinou část těla, ale pokud podrážkou zahraje balon v blízkosti protihráče, jedná se stále o nebezpečnou hru a rozhodčí by měl přerušit hru.
Desítka, pětka, pencle – jde o tzv. pokutový kop. Ten rozhodčí nařídí, pakliže dojde k porušení pravidel bránícím hráčem ve vlastním velkém pokutovém území. To je ten větší obdélník kolem branky. Desítka proto, že kop provádí deset metrů od brány ze značky pokutového kopu.
běh za míčem
Koňar – není jen záležitostí fotbalu, nýbrž téměř všech kontaktních sportů. Jedná se nejčastěji o nakopnutí svalů dolní končetiny, nejčastěji stehna. Bolestivé zranění, které ovšem může hráč tak zvaně rozběhat.
Šajtle je druh kopu, který je proveden vnější stranou nártu. Často využívána hráči, kteří mají jednu nohu šikovnější než druhou. Pokud je hráč jasný levák a míč má připravený na pravou nohu, kopne do něj i tak levou – a to právě „šajtlí“ – vnějším nártem.