Site Loader

Není pochyb o tom, že bydlení v paneláku má své nezastupitelné výhody. Především je relativně levné (ačkoliv zde samozřejmě záleží na konkrétní lokaci), ale také přináší nejméně starostí, zvláště pokud onen byt vlastníte. Nemusíte se totiž starat o většinu běžných oprav a údržby, tím méně za ně platit.

Ovšem, podobně jako kterákoliv jiná stavba, i panelák musí mít možnost rychlé výměny vzduchu. Je to především pro případ úniku plynu, ale také proto, aby se zde nehromadil vydýchaný vzduch, který by mohl působit problémy, zvláště starším lidem.

panelákové sídliště

Nejběžnějším a také nejlevnějším a nejjednodušším způsobem, jak to zajistit, jsou okna. I to je důvod, proč jich zde bývá umístěno tolik, především ve společných prostorách. Proto se nabízí otázka, zda má umělá vzduchotechnika v paneláku vůbec smysl. Koneckonců, stačí otevřít okna, ne?

Zde je však potřeba upozornit na fakt, že i ta umělá má rozhodně své výhody. Předně je nutné ji použít v případě, kdy není možné mít z nějakého důvodu dostatek oken. Ovšem i v případě, že je jich dostatek, může mít své přednosti.

klasická domácí vzduchotechnika

Tou hlavní je, že slouží i jako klimatizace. To lidé ocení zejména v horkém létě, kdy budou mít doma či alespoň ve společných prostorách příjemnou teplotu. A to je něco, co bychom neměli podceňovat.

Další, důležitější předností je fakt, že čistí vzduch. A jak víme, jeho kvalita zvláště v některých oblastech není zrovna nejlepší. Lidé tak nebudou muset doma dýchat prach a zplodiny z ulice, což přispívá k jejich zdraví.

Otázkou samozřejmě je, proč se tedy nepoužívá daleko častěji. Odpověď je jednoduchá: je to poněkud nákladné zařízení, a většina společenství vlastníků jednotek nemá dostatek peněz, případně je musí dát na důležitější a naléhavější opravy.

Přesto je jasně vidět, že vzduchotechnika má své výhody. Neměli bychom se jí tedy bát či ji považovat za zbytečnost. Rozhodně totiž pomůže zlepšit životní podmínky. A to je rozhodně dobře.