Site Loader

Proč se starat o chalupu

Chataři a chalupáři využívají rekreační objekty pouze sezonně. Jezdí tam obvykle na víkendy a v létě tu mohou prožít pěknou dovolenou. Ale ruku na srdce – ne vždy je pobyt na chalupě růžovou idylkou – sotva se v sobotu rozkoukáte, musíte posekat trávník a provést údržbu zahrady, důkladně vyvětrat, rozmístit zahradní nábytek, uvařit oběd a zbude vám jen pár desítek minut na posezení u kávy. V neděli se odpoledne již pomalu budete chystat k odjezdu, nehledě na různé udržovací práce spojené se starším objektem, zvláště pak v souvislosti s vlhkostí zdiva a s neodvětranými místnostmi, které neobýváte stabilně po celý rok.

sýkorka v krmítku

Nevýhodou klasických chat v rekreačních koloniích je také jejich poloha vůči nenechavcům. Velmi často přitahují nekalé živly vzhledem k tomu, že bývají ve všedních dnech a v zimě opuštěné. Zloději si dovedou vytipovat vhodný objekt k loupeži velmi snadno a i když uvnitř není nic výrazně cenného, prodraží se vám oprava dveří či oken a poškozeného interiéru. Spoléhat na policisty nelze, neboť je dnes trestné činnosti tolik, že se sotva vyšetří ty nejzávažnější případy.

Zahrada kolem domu

Celoročně obyvatelná mobilní stavba vám poskytne vše, co k životu potřebujete, a podobá se víkendovému chataření. Brzy si uvědomíte, že jste vlastně mimo městský ruch, máte kousek do lesa, na zahradě vám rostou chryzantémy, v jezírku plavou lekníny, na pergole před domem jsou pnoucí rostliny a káva na zahradním stole uprostřed zeleně chutná mnohem víc, než popíjená na sídlišti, v lodžii s výhledem do protějšího domu.

kvetoucí chryzantémy

Vlastnit mobilní domy totiž častokrát znamená přehodnotit svůj vlastní život, změnit priority a dát přednost klidu a pohodě před honbou za kariérou. Budete tu žít život skromnější, ale pravděpodobně mnohem bohatší tam uvnitř a budete mít jasno v těch pravých životních hodnotách. Bude pro vás cennější snížit náklady na bydlení, vypěstovat si na zahradě vlastní zeleninu, mít svůj vlastní zdroj pitné vody a mít také kam vyrazit do přírody, na procházku nebo na projížďku na kole.