Site Loader

Je na každé ženě, jestli chce používat hormonální nebo nehormonální antikoncepci. Avšak je potřeba myslet na své zdraví, jednat podle svého zdravotního stavu a poradit se případně s lékařem.

Pilulky

Tato forma je velmi rozšířená, je jednoduchá při užívání a má spolehlivost kolem 99 %. Jednoduše si nastavíte na telefonu upozornění na určitou hodinu a prášek si vezmete. Některým ženám však nevyhovuje, protože se rozpouští v žaludku a může tak zatěžovat činnost jater, pociťují závratě, migrény či ztrátu sexuálního libida.
Spokojená žena

Prezervativ

Zatím jediný způsob, jak se chránit před nechtěným otěhotněním a před pohlavně přenosnými chorobami. Účinnost je 98 %, je bez umělých hormonů a k dostání opravdu všude.

Nitroděložní tělísko

V poslední době zažívá tělísko obrovský úspěch. Můžete si vybrat nehormonální nebo s hormony a prodává se ve velikostech jak pro ženy, co jsou po porodu, tak ještě pro ženy, co nerodily. Také si můžete zvolit, jestli ho chcete na 3 nebo 5 let, avšak je kdykoli ho možné vyjmout Vaším lékařem. Hormonální verze vylučuje malé množství hormonu pouze do dělohy a tím pádem je to pro některé ženy snesitelnější než klasické pilulky.
Antikoncepční pilulky

Nitroděložní kulička

Zavádí se do dělohy jako tělísko, avšak je zcela bez hormonů a prodává se ve verzi na 5 let.

Injekce a náplasti

Váš lékař Vám tímto způsobem podá velkou dávku hormonů, která vydrží 3 měsíce. Náplasti se přelepují častěji.

Vaginální kroužek

Zavádí se do pochvy, kde je kolem 3 týdnů, poté se totiž musí vyndat, aby mohla proběhnout menstruace.

Pesar

Aneb ženský prezervativ. Žena si ho zavádí sama v pohodlí domova před stykem. Existuje ve dvou variantách, cervikální (nasazuje se přímo na čípek), nebo vaginální, který pokryje čípek a uchytne se za stydkou kost. Tyto pomůcky jsou vhodné pro ženy, které jsou alergické na latex. Nicméně je potřeba si pamatovat, že s použitím jakéhokoliv pesaru je zapotřebí použít spermicidní gel.

Symptotermální metoda

Každé ráno si změříte teplotu v ústech, sledujete polohu děložního čípku a konzistenci hlenu. Díky tomu určíte své plodné/neplodné dny. V plodných dnech používáte kondom/pesar/abstinenci. Je to pracnější než si vzít pilulku, avšak když to děláte pečlivě, tak to je nejspolehlivější metoda.