Site Loader

Jestli existuje něco, co je rozhodně potřebné, pokud nechcete působit negramotně, pak je to jazyková příručka. Ta je v provozu již od roku 2009. Je schopna nabídnout kromě části slovníkové také významy vámi hledaných slov. Vychází navíc u údajů slovníku spisovné češtiny, který je určen pro školu a také veřejnost.
brýle a kniha
Za dobu, co je zprovozněna, zaznamenala již přes 40 milionů přístupů. Průměrně se návštěvnost internetové příručky pohybuje okolo 35 000 vstupů, což rozhodně není málo.
Velkou výhodou je, že může být průběžně aktualizovaná a to o nové výrazy. Nejčastěji se jedná o výrazy, které jsou cizího původu.
V části slovníkové je možné nalézt až 70 000 slovníkových hesel. K jednotlivým heslům jsou uvedeny potřebné údaje, na které se lidé také často ptají. U mnohých hesel nejsou ale uváděny informace, které můžeme ve slovníku obvykle najít.
Na rozdíl od tištěných příruček lze dohledat i tvary jednotlivých slov. Na rozdíl od nich jsou některé výklady dokonce i drobnější a také zpřesňující. Některé informace byly dokonce čerpány z jazykových příruček, které jsou speciální.
Ve výkladech se mnohdy uvádějí i rozpory, které se mohou vyskytnout v údajích, které některé z příruček mohou přinášet.
Jakmile se s příručkami seznámíte, možná si budete klást otázku, jestli vůbec ještě někde budou mít místo příručky, které jsou tištěné. Něco podobného bychom si ale mohli klást i s obyčejnými knihami. Stále jsou mezi námi tací, kteří preferují knihu před formátem pdf.
Ani samotní pracovníci, kteří pracují v Ústavu pro český jazyk, nepředpokládají, že by se internetová příručka stala oficiální a nahradila tak pravidla tištěná.
čtení knihy
Je ale velmi dobře, že něco takového na internetu vzniklo. Ten, kdo doma nemá tyto pravidla v tištěné formě, velmi jednoduchým způsobem najde vše potřebné na internetu. Z internetové příručky je možné dozvědět se, jak by se správně měla skloňovat cizí slova, jako je například grizzly nebo guru.
A jak to máte vy? Také využíváte možností internetové příručky?