Site Loader

Pod pojmem Zero drinky se třeba nikomu nic nevybaví, nevadí, vysvětlím. Dnes se rozumí to, že se jedná o nápoj, který vašemu tělu nepředá skoro žádnou energii k fungování, v podstatě mu nepředá žádnou energii, jen velmi malé, tudíž zanedbatelné množství.
Coca Cola Zero
Nápoj, který nepředá nic. Ano, je to pravda, složení těchto výrobků je většinou stejné. Žádné sacharidy, žádné tuky, žádné bílkoviny, zkrátka nic. Zajímá mě tedy, co to vlastně člověk požívá, když nepožívá nic.
Vezmeme si jako příklad Coca Colu Zero. Složení je totožné s tím, co jsem sem již dříve psala, jedna porce – ta představuje 250 ml – zahrnuje 1 Kcal, 2,5 KJ. Dále nalezneme značné množství fenylalanin, což je látka obsažena v čokoládě, sýrech, nebo i ve žvýkačkách. Mimo jiné je tato látka důležitá při výrobě umělého sladidla Nutrasweet (Aspartamu), což je právě to, co se přidává do limonád. Mezi pozitivní účinky řadíme vyšší odolnost vůči stresovým situacím, lepší sexuální i duševní výkonnost. Po jeho pozření se snižuje chuť na sladké jídlo. Další látky jsou éčka jak škodlivá, tak neškodlivá. Nedílnou součástí je E290 – Oxid uhličitý, ten se obecně používá do šumivých nápojů, není škodlivé. Dále E338 – Kyselina fosforečná, to je přímo dochucovadlo pro tyto kolové nápoje. Na druhou stranu se v něm vyskytují cyklamáty, ty jsou velmi škodlivé, jelikož je vědecky dokázáno, že podporují účinky ostatních karcinogenů, což jsou látky způsobující rakovinu. Voda a kofein jsou rovněž součástí tohoto nápoje.
nápoj ve sklenici
Zero nápojů existují stovky, dnes se nejedná o neobvyklou věc. Často jsou oblíbené mezi sportovci, atlety, ale i dalšími. Někteří kulturisté dokonce doporučují při chuti na něco sladkého vypít skleničku nápoje, potom tu chuť úplně ztratíte. Samozřejmě toto nemůžete praktikovat každý den, protože pak by si vaše tělo navyklo a účinek by byl nedostačující.