Site Loader

Problém chudoby a bohatství

 Pořád zvětšující se propast mezi chudými a bohatými již dosáhla takových měřítek, že 8 nejbohatších osob a rodin světa vlastní tolik jmění jako polovina světové populace.
Chudý smutný chlapec

Kolik jich je?

 Dolarových miliardářů je přes 2,200 a jejich celkový majetek se odhaduje na něco přes 9,1 biliónů amerických dolarů (bilión má dvanáct 0). Přitom průměrný miliardář má něco okolo 4 miliard dolarů. Jmění nepředstavitelné pro drtivou většinu z nás. Spousta miliardářů by zvládla vyřešit nejeden světový problém.

Jakou moc mají?

 Bezdomovci – V Americe mnohem větší problém než u nás. Stačilo by, aby každý miliardář dal
14 % svého ročního výdělku a každý člověk v Americe by měl hezký dům v hodnotě 200 000 dolarů
(4.6 milionů korun)
 Vzdělání – Velký celosvětový problém je nevzdělanost a nemít možnost se vzdělat v rozvojových zemích. Kdyby každé dítě mělo základní i střední vzdělání, vyšlo by to na 340 miliard dolarů ročně.
To je opravdu velká částka, ale státy platí 80 % samy, stačí tedy „pouhých“ 68 miliard dolarů, což by nebylo pro nejbohatší lidi zas tak strašné.
 Světový hlad – 815 milionů lidí trpí hladem, což je asi 10.7% světové populace. Denně zemře
kolem 25 000 lidí. Smutné je, že by problém šel „jednoduše“ vyřešit za pomoci peněz. Pomoc těmto lidem by stála 30 miliard dolarů ročně. Naštěstí se počet hladových lidí a dětí od roku 1992 snížil už o 220 milionů lidí a do roku 2030 by měl problém přestat existovat.
 Čistá vodaznečištěná voda je obrovský problém. Lidé onemocní jen tím, že chtějí ukojit žízeň. Nemohou se umýt, což vede jen k dalším nemocem. Pitná voda a dezinfekce pro všechny by nejen zabránila nemocem a úmrtím, ale také pomohla rychlejšímu rozvinu a vývoji ekonomiky ve státech    třetího světa.
Ruka chudého člověka s penězi

Nejsou špatní

 Nechceme tu ale přeci říkat, že všichni bohatí lidé jsou špatní a bezcitní. Ano, mohou vyřešit hodně problémů a také řeší. Například Bill Gates, který založil jednu z dost možná i největší charitativních nadací na světě, dává stipendia na vysoké školy a univerzity, pomáhá v rozvojových zemích proti nemocím jako jsou AIDS a dětská obrna. Také zařídil dodání spousty vakcín proti např. spalničkám, černému kašli či žluté zimnici. Dále tu máme jména jako Warenn Buffett, Larry Ellison a Elon Musk. Velice důležitá je The Giving Pledge: Kampaň, aby velice bohatí dali polovinu svého mění k dobru, dohromady se už přihlásilo mění za 500 miliard dolarů.  Spousta problémů se řeší. Některé více, některé méně. Je jedno, jestli to dělají, aby vypadali lépe, nebo protože chtějí pomoct. Hlavní je, že se pomáhá.