Site Loader

Klasické

Člověk se stále snaží zvyšovat efektivitu práce, a proto vyrábí a provozuje všemožné stroje. Ty pomáhají ve všech možných ohledech, přičemž někdy je úspora času a lidské práce obrovská. Příkladem může být rozlehlejší pole, které bychom ručně ryli opravdu velmi dlouho. Ovšem takový traktor s pluhem jej má projeté za krátkou dobu. Samozřejmě by se kvůli jednomu takovému poli nevyplatilo kupovat velký moderní traktor.

klasický soustruh

Když však bude obhospodařovat více polí, tak tu jde právě o to, že se nám investice vrátí. Třeba u takové kovovýroby se dříve využívali především ručně ovládané stroje. Proto zaměstnanec musel mít jisté vědomosti a rozumět ovládání stroje, aby výsledkem byl potřebný výrobek. Většinou je zde vše řešeno přes mechanické převody, kterými měníme třeba otáčky a posuv. Ovšem tato doba ustupuje, protože stroje jsou dnes již z velké části řízeny elektronikou, takže takové CNC stroje jsou o dost rychlejší.

Moderní provedení

Takový stroj je na pořízení dražší, ale jakmile je správně naprogramován a následně seřízen, tak vyrábí kus za kusem, kdy je každý stejný. Stroj je totiž řízený s pomocí speciálního softwaru přes elektřinu. To mu umožňuje samostatnou práci. Přesně ví, jaký nástroj má vzít, jaké nastavit otáčky a jakou dráhou jet. Dalším příkladem může být robotický vysavač, který se díky senzorům pohybuje v místnosti a celou ji vysaje.

robotický vysavač

Samozřejmě kromě senzorů a jiného hardwaru je zapotřebí správné naprogramování, protože jinak by rozhodně nefungoval správně. Tohle všechno potvrzuje, že elektronika v dnešní technice hraje velkou roli a je důležitá, protože mnohdy by to bez ní nešlo. Rozhodně proto má smysl věnovat se elektrotechnickým oborům, přičemž o zaměstnance v tomto oboru je často velký zájem. Když se podíváme na zručného programátora, tak ten může mít opravdu hezký plat.