Site Loader

Co je pomerančová kůže?

Celulitida, běžně známá jako pomerančová kůže, je abnormální distribuce tukové tkáně doprovázená změnami pokožky. Jsou vidět nerovnosti, záhyby a zahušťování povrchu kůže, zejména v oblasti stehen, boků, hýždí, paží a prsou. Může postihnout ženy všech věkových skupin, ale nejčastěji se vyskytuje během hormonálních poruch (během puberty, těhotenství, šestinedělí a menopauzy). Nadbytek estrogenu v těle je za to zodpovědný. Celulitida se tvoří bez ohledu na hmotnost pacienta. U mužů se vyskytuje sporadicky. Odstranění pomerančové kůry je časově náročné a vyžaduje komplexní kosmetologii, fyzioterapii, dermatologii nebo plastickou chirurgii.
žena leží na pláži

Příčiny celulitidy

Podstatou tvorby celulitidy je zvýšená propustnost krve a lymfatických cév v podkožní tkáni v důsledku nadprodukce estrogenu. Poruchy tkáňové mikrocirkulace narušují přívod kyslíku a odstraňování zbytečných odpadních látek. Nahromaděné hrubé tukové buňky se zvětšují a shlukují dohromady, což vede k nevzhledným ďolíčkům. Kromě hormonálního faktoru je vznik pomerančové kůry podporován:
·         nízkou fyzickou aktivitou
·         sedavým životním stylem
·         nedostatečnou stravou bohatou na zpracované potraviny a velké množství soli a cukru
·         nikotin a alkohol
pomeranče, ženská postava

Léčba celulitidy

V závislosti na stupni rozvoje celulitidy jsou vybrány vhodné léčebné metody. Obnovení normálního stavu pokožky je obvykle časově náročné. Cílem léčby je hormonální stabilizace, zlepšení mikrocirkulace a rekonstrukce kůže, mimo jiné i vyvážená strava bohatá na vlákninu, nenasycené tuky a vitamíny. Doporučuje se také provádět jakákoli cvičení, která posilují části těla napadené celulitidou, jako jsou dřepy atd.
Mezi další prostředky, jak s ní bojovat je lymfodrenáž a vakuové masáže, které zlepšují cirkulaci lymfy v těle a čistí ji od toxinů a liposukce – kosmetický chirurgický postup zahrnující odstranění přebytečného tuku na nejvíce zatížených místech, např. na stehnech.