Site Loader

Každá cibulka chlupu či vlasu je tvořena vlasovým vláknem, krevními cévami a okolního tuku.  Tato každá cibulka obsahuje velké množství kmenových buněk. Pokud se člověk zraní v místě, kde má hodně chlupů (a tedy i hodně cibulek neboli folikulů), zraněné místo se zahojí rychleji než v místě, kde chlupy nejsou.
Stejně tak fungují vlasy. Ty chrání kůži nejenom před slunečním zářením, ale kůže s bohatou kšticí se hojí mnohem lépe než kůže oholené hlavy.
Folikuly se holením či vytrháváním nezničí, k jejich zničení dojde po laserovém ošetření, které ničí celé folikuly. Tím kůže přichází o cenné zdroje kmenových buněk a krevních vlásečnic, tedy o zdroj k výživě, hojení a jeho obnově.
chlupaté nohy
Chlupy v podpaží a tříslech zabraňují tření kůže o sebe. Svou nejvýznamnější funkci plní při sportu a v letním období. Vyholená třísla mají vliv i na šíření některých sexuálně přenosných chorob, například tzv. molusky. Oblast třísel je oblast s hojným výskytem folikul a zároveň se tato oblast hodně potí, proto zde hrozí větší riziko zanícení folikul.
Ochlupení na nártech a prstech u nohou bývá zdrojem posměchu. Avšak podle lékařů je důkazem o dobrém krevním oběhu. Jejich náhlý úbytek může být varovným signálem o jeho zhoršení, neboť okysličená krev neproudí v dostatečném množství do nohou a folikuly nedostávají dostatečnou výživu k přežití.
chlupatá kůže
Chlupy v nose a v uších mají především ochranou funkci před infekcemi a prachem. Vytrhávání chlupů z nosu není rozhodně doporučováno. Vytržení chlupu kůži poškodí a do této ranky po folikulu se velmi snadno zanese infekce. Tyto chlupy je lépe pouze zastřihávat.
Obočí a řasy mají význam především v ochraně očí. Díky nim se do oka dostane méně prachu a potu. Řasy navíc mají funkci zvlhčování oka. Svým tvarem a délkou dokážou přesměrovat proudění vzduchu z oka na oční víčko a tím jej ochránit před vysušováním.
Chlupům na mateřských znaménkách a v okolí bradavek se s pinzetou raději vyhněte. Tato místa jsou velmi jemná a citlivá. U znamének hrozí vytržením zásah do jeho struktury, který může mít velmi vážné následky.
Chlupy jsou často vnímány jako zdroj zápachu. Samotné chlupy nesmrdí, za zápach mohou bakterie, které rozkládají organické látky vylučované kůží spolu s potem. Zápach není tedy věc délky sestřihu chlupů, ale hygieny.